Poradniki Klienta

Prezenty Świąteczne i Segmentacja Klientów

Różne ludzie mają marzenia. Niektórzy pragną miłości, inni po prostu chcą czuć się bezpiecznie. Niektórzy chcą malować akty, a inni po prostu marzą o dalekich podróżach. Niekiedy zdarza się, że dobry Bóg postanawia im w tym pomóc.

Magdalena Witkiewicz - Uwierz w Mikołaja

W czasie świąt widzimy dokładnie jak istotna jest segmentacja klientów. Zanim zacząłem pisać ten artykuł spojrzałem na kilka artykułów poruszających tą ważną tematykę, wyboru prezentu dla najbliższych.

Kiedy Mała Zosia z książki Uwierz w Mikołaja pyta się swojej Mamy co chciałaby na prezent ta odpowiada ja wszystko mam, niczego nie potrzebuje, Dziewczynka uświadamia ją że prezenty nie są od potrzebowania tylko od spełniania marzeń.

Wydaje się że słowa tej małej Dziewczynki są kluczem do zakupu idealnego prezentu. A zobaczcie jak my najczęściej kupujemy prezenty zabawka trendy, jak nie zabawka to gra, a jak nie gra to jakaś książeczka. tak jakbyśmy w ogóle nie znali swojego Dziecka jego zainteresowań i jego marzeń.

Mówiący Cyber Robot to doskonała zabawka dla chłopców interesujących się nowoczesnymi technologiami, która z jednej strony zapewnia doskonałą zabawę a z drugiej uczy podstaw kodowania. Co więcej w dołączonym podręczniku naukowym znajduje się wiele informacji na temat robotyki i elektroniki, umożliwiającym młodym ludziom łatwe poznawanie świata kodowania, podczas gdy oni będą się dobrze bawić.

Nie ma lepszej zabawki która nie tylko cieszy Dziecko ale również będzie procentować na przyszłość. Jarosław Zych mówi że nie możemy Dziecku podarować lepszego prezentu jak dobry start w życiu. Jest jednak pewne ale, to nie jest prezent dla chłopców którzy chcą się pobawić 10 minut i wyjść na hulajnogę z kolegami. Najważniejsze jest by dokonać właściwej segmentacji, czy Twój Syn lubi pogłówkować i jest żądny wiedzy czy jego królestwem jest podwórko i po tygodniu Robot będzie siedział na półce nie wzbudzając zainteresowania.

W parku widać jak Dziecko zwierza się z największych sekretów przekazując Babci lub Dziadkowi, to Dziecko im przekazuje prawdopodobnie nigdy nie trafia do uszów Rodziców. Ci Starsi Ludzie wiedzą idealnie jakie są wnuczka zainteresowania, kim chcieliby zostać w przyszłości o czym marzą. Jednym słowem to chodzący CRM, analize rynku mają w jednym paluszku.

Gosia Dembska opowiada że w pierwszej chwili była zdumiona że będące na topie Lalka LOL Surprise, Gravitrax, Fisher Price Szczeniaczek czy wspomniany już Mówiący Cyber Robot wcale nie kupują Rodzice ale osoby w wieku 50- 60 lat . Jak się okazało jednak dokonują Oni zakupów skierowanych do różnych kategorii wiekowych , biorąc pod uwagę również ich zainteresowania. Dla sklepów internetowych to wymarzeni klienci, lubią rozmawiać z doradcą, wiedzą czego chcą i sami dokonują wstępnej segmentacji.

To właśnie dlatego sklepy internetowe tworzą witryny pod dwie kategorie osób Seniorów oraz Kobiety 30 Plus , to te grupy klientów zapewniają około 80% całkowitej sprzedaży produktów lub usług.

Od czasu gdy byliśmy Nastolatkami i gdy zdarzały się przypadki niezadowolenia z kupionego prezentu, Mama wprowadziła zasadę że główny prezent każdy kupuje sobie sam a każdy może innym kupić drobne rzeczy dezodorant, skarpetki czy łakocie.

To bardzo dobra zasada, bo przecież znamy najlepiej swoje cele i marzenia, ma jednak pewną wadę zwalnia z wysiłku poznania bliższego marzeń innych bliskich . Można by było powiedzieć że najtrudniej było poznać czego ja pragnę, bo te marzenia się zmieniały najpierw była to Multimedialna Encyklopedia Informatyka, później Osobowość Plus a w tym roku Emojonalne SOS.

Widać po tym że moje zainteresowania przesuneły się z zainteresowań informatyką w kierunku poznania typów osobowości oraz rozwoju osobistego, a więc tematykę z działu psychologii społecznej.

Skąd u diabła możemy wiedzieć że ktoś zmienił swoje zainteresowanie, dla Gosii byłoby to proste sprawdziłaby informacje z CRM, prześledziła na jakie działy w sklepie wchodzę ale zrobiłaby coś jeszcze prześledziła moje posty i w moim przypadku również mój blog. Te ostatnie rzeczy może zrobić każdy z Nas.

Gdybyś ze mną porozmawiał i spytał się czy są jakieś książki które bardzo ceniłem wiedziałbyś że była to książka Dziewięciu Książąt Amberu Rogera Żelaznego i Jonathana Trencha Pięć butelek sherry i bukiet róż. Sądzę że każda osoba z Klubu 50 + ma taką książkę, płytę czy film , do której by po latach chętnie powróciła.

Aneta Kolibska odpowiedzialna za marketing w sklepie Rozkosz Zakupów mówi że dzieli klientów na trzy kategorie : wierni marce ( np. kupują wszystkie książki Emmy Popik a innych tylko incydentalnie ) osoby preferujące znane marki, osoby kupujące emocjonalnie ( np. pod wpływem ciekawej okładki ).

Jesli jednak pragniesz kupić dobry prezent którą nie najlepiej znasz warto rozważyć :

- kobiety : książka, biżuteria, kosmetyki

- mężczyzna : zegarek, film dvd, iphone

- dziadkowie : kijki nordic walking, kursy komputerowe dla seniorów, album fotograficzny

- dzieci : tablet, coś na topie, zabawka

Chciałbym dodać Wam pewną uwagę obecnie bardzo modnym prezentem świątecznym są kursy, wycieczki, szkolenia. Jeśli patrzysz na rankingi prezentów to raczej nie kieruj się nawet tak popularnymi zestawieniami jak Empik, lepiej skorzystaj z rankingów portali kobiecych, porównywarek np. Ceneo lub portali z wartościowymi treściami takimi jak Artykularnia.

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych